Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe dziecka



Złota zasada nauki zdrowego, prawidłowego żywienia? Nauka poprzez zabawę, nauka poprzez praktyczne zastosowanie zaleceń oraz dobry przykład opiekunów – rodziców i nauczycieli.

Nawyki żywieniowe dzieci kształtowane są już od momentu rozszerzania diety dziecka, a nawet mówi się o programowaniu żywieniowym już w okresie ciąży i karmienia piersią. Im dziecko starsze, tym czynników, które wpływają na jego zachowania żywieniowe, jest więcej. Nie tylko rodzice, ale również środowisko szkolne, w tym grupy rówieśnicze, zajęcia lekcyjne, nauczyciele czy menu szkolne mają istotne znaczenie. Zatem jak uczyć dziecko zdrowo jeść w życiu codziennym?

Wspólne posiłki

Dzieci chętnie jedzą to, co dorośli przy stole. Wspólne posiłki są najlepszą formą kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych. To najlepszy sposób pokazania dziecku własnych wyborów żywieniowych oraz spożycia pełnowartościowego posiłku. Dziecko poprzez obserwację, a potem naśladowanie ma podobne do rodziców podejście do produktów spożywczych, sposób konsumpcji czy zachowanie przy stole. Zatem gdy rodzic krzywi się na widok szpinaku, gotowanej marchewki czy np. surówki do obiadu, nie powinien się dziwić podobnej reakcji ze strony dziecka.


Wspólne zakupy
Dziecko od najmłodszych lato powinno czynnie uczestniczyć w planowaniu i organizacji żywienia domowego. Wspólne robienie zakupów z dzieckiem to doskonała metoda na edukację prawidłowych wyborów żywieniowych. Przy okazji zakupów warto zwracać uwagę dziecka na produkty „zdrowe” i te niezalecane, poprzez wskazywanie konkretnych argumentów, np. zobacz, ile cukru ma ten produkt. Tym samym jest to świetny sposób na naukę dziecka czytania etykiet i kształtowanie świadomego konsumenta.

Wspólne gotowanie

Współuczestnictwo dziecka w czasie przygotowywania posiłków to nie tylko ważny element wzmacniania więzi rodzinnych, ale również praktyczna metoda edukacji żywieniowej. Dla dziecka atrakcyjniejszy jest zielony koktajl, do którego samodzielnie wrzuciło składniki niż postawiona szklanka z zielonym płynem, w którym dziecko nie wie, co się znajduje. Angażowanie dziecka w przygotowywania posiłków uczy również samodzielności i umiejętności w tym zakresie.


Zamień fast food na slow food
Tłumaczenie dziecku, że żywność typu fast-food nie jest zdrowa, nie do końca przynosi rezultaty. Rozmowa i edukacja żywieniowa jest ważna, ale tu warto również zwrócić uwagę, by samemu nie uczyć dziecka spożywania tego typu żywności. Obecnie wiele punktów gastronomicznych oferuje również „szybkie przekąski”, które mogą być klasyfikowane jak zdrowa przekąska, a dodatkowo te dedykowane dzieciom mają też dostosowane do ich zapotrzebowania porcje. Zamiast tradycyjnego hamburgera wybierz się z dzieckiem na burgera z pieczonym burakiem i karmelizowana cebulką. Dzieciom będzie smakować to, czego ich nauczymy!

Edukacja w szkole
Edukacja żywieniowa jest obowiązkowym elementem programu nauczania w szkole. Efektywność nauki w tym zakresie zależy od atrakcyjności przekazania treści. Normalna lekcja i „na sucho” przekazane informacje np. „warzywa i owoce są podstawą zdrowego odżywiania", będą miały znikome odzwierciedlenie w praktyce. W edukacji żywieniowej preferuje się zajęcia praktyczne. Dzieci uczestniczące np. w warsztatach edukacyjno-kulinarnych. Poprzez wspólne przygotowywanie różnych dań np. z warzyw i owoców czy to w postaci koktajlu czy sałatki lepiej zapamiętują przekazywane jednocześnie treści edukacyjne oraz potrafią je zastosować w praktyce. Jednym z przykładów ogólnopolskich programów edukacyjnych jest „Zielona Kraina”, która poprzez prowadzenie w szkołach bezpłatnych warsztatów kulinarno-żywieniowych edukuje młode pokolenie w zakresie prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Opracowanie: Diana Wolańska-Buzalska